בלוג

משב הרוח - הפחד להיות אמיץ

צרחות אימה בצהרים אחד בשבוע שעבר גרמו לי להיות דרוכה. הן הגיעו מהשירותים. 'הצילו, הצילו!' צעק הבן שלי, ואם לא הייתי מגלה שמדובר במקק הייתי חושדת שמינימום נחש, אם לא חייזר דו ראשי או אולי דמות מסרט שקמה לחיים.

לכולנו יש פחדים. לפעמים הם לא נראים הגיוניים כלל למתבונן מבחוץ.

פחד גבהים, פחד ממים, פחד מכלבים, פחד מדבורים, פחד קהל, פחד ממקומות סגורים ועוד.

ובכל זאת, מה הפחד הכי גרוע?

בעיני מדובר בפחד מהפחד עצמו.

הפחד ממה??

בכדי להבין על מה מדובר אתן שתי דוגמאות.

דוגמא ראשונה לאדם שמת מפחד לדבר לפני קהל. קרה, ואין לו ברירה והוא מוכרח לדבר לפני קהל כדי להגיש עבודה באוניברסיטה או במסגרת אירוע משפחתי. ואז נולד פחד חדש- הפחד שכשיעמוד מול הקהל הוא יפחד, כלומר הפחד מן הפחד עצמו. והפחד הזה משתק אותו עד כדי כך שהוא לא מסוגל לזוז מהמקום.

דוגמא נוספת מעולם התיכון שאותו כולנו עברנו- תלמיד שמפחד לגשת למבחן. הוא לא מגיע לבית הספר ביום המבחן כי הוא מפחד שמרוב פחד יהיה לו בלק-אאוט.

ועל אותו משקל- הפחד להיות אמיץ.

אנחנו מפחדים להיות מידי פעם קצת אמיצים, לפעול קצת אחרת, לקחת סיכון. כי מה יקרה אם נכשל? ומה יקרה אם זה לא יעבוד? ומה יקרה אם…

אבל הי, אולי זה יצליח!? על זה גם כן חשבנו?

לפני שהוצאתי את ספר הילדים הראשון שלי [בסגר] חשבתי לעצמי- איזה פחד זה להוציא ספר ילדים. להוציא כסף שאני לא יודעת אם יחזור אליי, לפתוח כיוון חדש בעסק, ועוד לעשות הכול לבד. ואם הספר לא יהיה מוצלח? ואם הכסף לא יחזור? ואם לא אדע איך למכור? כל המחשבות האלו רצו בראש שלי, מהירות יותר מאילה. היו שלבים שבהם אמרתי 'זהו, עד כאן'. מזל שבעלי והילדים אמרו לי 'השתגעת?' כי אחרי שהספר עבר איור ועריכה לשונית אי אפשר לעצור, ואחרי שעבר גרפיקה אי אפשר לא לשלוח לדפוס. וככה התגברתי על הפחד מהאומץ ויצאתי לדרך. דרך חדשה.

לכולנו יש דרכים חדשות. לפעמים זה בא לידי ביטוי במשהו קטן כמו לזרוק את הנעליים הישנות לפח ולהתחיל להרגיל את הרגליים לנעלים חדשות. אפילו אם זה נעליים מאותו הסוג, לוקח זמן עד שהנעל מקבלת את צורת הרגל ועד שאנחנו מת-רגל-ים אליה.

לפעמים זה קצת יותר מנעל חדשה, למשל עבודה חדשה. ולפעמים עבודה ישנה אבל מיקום חדש, פתאום עובדים מהבית. ולפעמים זה מעבר דירה, או שיפוץ, או תינוק חדש שמצטרף למשפחה, או שכנים חדשים בבניין או קהילה חדשה וכו'.

כשמשהו חדש אנחנו רוצים לדבוק בהרגלים הישנים כדי להרגיש ביטחון, אבל זה לא תמיד עובד. אנחנו מפחדים לנסות להיות חדשים גם כן, כלומר מפחדים להיות אמיצים.

לא סתם אמרו חז"ל 'לא הפחדן למד'. הפחד מכווץ שרירים וזה מקשה ללמוד, אבל גם מעבר לזה- איך אפשר ללמוד משהו שלא יודעים, כשמפחדים להתחדש?

אבל לפעמים אין ברירה. צריך לנשום עמוק, להתאמץ, ולהיות קצת אמיצים.

ולסיום הפוסט, אני רוצה לשתף אתכם בשני פחדים. אחד שהיה ואינו, והשני שעדין הינו.

הראשון- פחד ילדות גדול מאוד שהיה לי. כשהייתי ילדה קטנה היה לי קשה להירדם בלילות משום שהייתי משוכנעת לגמרי שמתחת למיטה שלי יש נחש. לא הועילו כל ההסברים הרציונליים של ההורים שלי, וגם לא החיפושים, הזזת המיטה, והארה עם פנס. הייתי משוכנעת שהוא שם. זה היה פחד משתק, מאבן, מטלטל.

השבוע, עברתי חויה מתקנת כאשר הצטלמתי עם שני נחשים בטיילת באשקלון. ההרגשה הייתה נפלאה. ואני הכי מזמינה אתכם בעולם לעשות את אותו הדבר עם פחד שלכם.

השני- הפחד שלי מנהיגה מחוץ לעיר, במיוחד עם הילדים ברכב. יש לי יכולת מופלאה להמציא אלפי תירוצים למה דווקא היום ודווקא עכשיו לא מתאים לי לנהוג. והכי גרוע- אני מפחדת לנסות לנהוג כי אולי גם אם יהיה לי ביטחון, באמצע הדרך אפחד ולא אוכל לעצור. הפחד מן הפחד. הפחד להיות אמיצה. כן, גם אני לא מושלמת. אני מקווה שבעזרת ה' בעוד כמה חודשים מהיום אוכל לכתוב שגם על הפחד הזה התגברתי.

ובינתיים אני מאחלת לכולכם שתצליחו להתגבר על הפחד להיות אמיצים ותצליחו לעשות דבר אחד קטן ואמיץ השבוע, מבלי לפחד מהתוצאות.

בהצלחה!

טיפ-טיפה מהאומץ:

מה עושים כשהפחד משינוי משתק? כשהאומץ נראה רחוק כל כך? כשמפחדים לחשוב על קורטוב אומץ בתור התחלה?

  • קודם כל לא לפחד להגיד 'אני מפחד'. להיות כנה עם עצמי. לא להכחיש. לא לברוח. לקבל את המציאות
  • לשתף מישהו שמאמין בנו ושאנחנו סומכים עליו. זה כבר יכול להוריד קצת מהלב ולהרגיע.
  • לנסות לעשות בכל שבוע מעשה אחד קטן שהוא צעד בדרך לאומץ מבחינתנו. זה לא צריך להיות דבר עצום. ממש קטנטן. אפשר לכתוב במחברת קטנה 'צעדים אמיצים', וכשהרשימה מתמלאת לקרוא אותה בגאווה ולטפוח לעצמנו על השכם.
  • יש לכם עוד רעיונות? מוזמנים לכתוב אותם כתגובה לבלוג [שוב מזכירה שהתחדשתי באפשרות לתגובות]

 

בלשון האומץ:

"אומץ"- בהיפוך אותיות "מואץ". כי האומץ מאיץ תהליכים.

"פחד" – בהיפוך אותיות "דחף". הפחד דוחף, השאלה לאן

מי שמאמץ את הפחד, סופו שיפחד מהאומץ

אין מתאמצים להיות פחדנים, אך יש מפחדים להיות אמיצים

פחד לא יכול לאמיץ, אבל אומץ יכול להפחיד

חורצים משפט:

לא פשוט להיות אמיץ, לא פשוט להיות פחדן. פשוט- להיות.

גם הוא מהנביאים:

"פחד ופחת ופחח עליך יושב הארץ" ישעיה כד',יז'

חיים בסרט:

יצירת[י] השבוע:

רוצים לקבל בכל שבוע קישור לפוסט החדש של הבלוג? לחצו כאן 

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן