בלוג

משב הרוח - ותיטיב לנו החתימה

למה אנשים מעדיפים לקנות במבה של אוסם, ואיך זה קשור ליום הכיפורים?

רגע לפני היום המיוחד שמגיע פעם בשנה בלבד [ממש כמו יום הולדת] איך אפשר שלא להתייחס אליו.

אני זוכרת בתור ילדה את הדלקת הנרות של ראש השנה המלווה בברכת 'לשנה טובה תכתבו ותחתמו'. אני לא יודעת איך זה בבתים אחרים, אבל אצלנו היה צריך לברך את כולם באופן אישי בברכה, ולקבל את הברכה בחזרה כולל חיבוקים ונשיקות. כולם היו אומרים את הברכה המלאה מלבד סבא שלי שהסתפק ב: טקה, טקה טקה טקה" כבדיחה ואחריה היינו כולנו צוחקים.

לא עצרתי יותר מידי לחשוב לעומק על הברכה, וגם לא תמיד על המשמעות של הימים האלו, לא בתור ילדה ולא בתור בוגרת.

בתור ילדה- הייתי עסוקה בהכנת 'שנות טובות'.

מנהג רווח בביתנו שכל אחד צריך להכין 'שנות טובות' לכל בני המשפחה ולהחביא מתחת לצלחת של כל אחד ואחד באופן אישי. עם תום טקס ה'סימנים' המסורתי, היה כל אחד מרים את הצלחת שלו ומגלה את 'השנות הטובות', קורא וצוחק, ואז כולם היו קוראים את אלו של כולם והאווירה הייתה שמחה ומצחיקה.

בתור בוגרת לא היה לי זמן לחשוב על מהות הברכה משום שהסירים והבישולים קראו לי. ואני הייתי- בראש [ולא זנב] ובראשונה- מחויבת אליהם.

אבל השנה החלטתי רגע לעצור.

לשנה טובה תכתבו ותחתמו. ותיטיב לנו החתימה. וחותמנו לחיים טובים.

להתפלל שאלוקים יכתוב אותנו לחיים טובים זה עוד בסדר, אבל יחתום? מה הכוונה בלחתום? מה הרעיון שעומד מאחורי זה?

כמו שאני תמיד עושה מאז שאני ילדה, החלטתי לצאת וללמוד ולחקור ולראות וגלות.

התחלתי עם המילון, וזוהי ההגדרה המילונית למילה חתימה על פי מילוג: "סימן ייחודי, חתימה היא צורת סימון שבעזרתה מסמן אדם מסמך או יצירה שכתב, יצר או אישר. החתימה משמשת אחרים כדי לאשר את מידת האותנטיות של הפעולה"

התחלתי להריץ בראש דוגמאות לחתימה. אנשים שביקשו שאחתום על ספר הילדים שלי לאחר שרכשו אותו ממני, חתימת הורים על אישור איחור לבית הספר [להבדיל, והיו כאלו הרבה מאוד בילדותי, מודה], חוזה שעליו חתמנו עם רכישת בית חדש, חותמת של העסק שלי, חותמת כשרות על אוכל, וחותמת של בית העסק על מוצר, ועוד.

לפני כמה ימים יצאתי עם חברה וברוח הימים הללו [אין בית קפה, אין פיצריה] קנינו במבה וביסלי, ישבנו על המדרגות ופטפטנו. כשהמוכר שאל אותי איזה במבה אני רוצה אמרתי, מבלי לחשוב פעמיים 'במבה של אוסם'. אחר כך חשבתי, מדוע דווקא של אוסם? למה זה היה חשוב לי כל כך? כי אם יש חותמת של אוסם זה אומר, מבחינתי, שזה משוייך לחברה מסוימת, במקרה הזה חברת 'אוסם',  שאני יודעת שהמוצר שלה טוב וטעים [ולא, אוסם לא שלמו לי אחוזים עד לרגע זה בכל אופן]

חשבו האם קורה לכם לפעמים שאתם מעדיפים מוצר של חברה מסוימת על פני חברה מתחרה, ומדוע אתם צורכים שירות ממקום אחד ולא אחר? ומדוע אנשים מעדיפים כשרות מסוימת על פני אחרת [על אותו העיקרון]?

הכול משום שאם יש למישהו 'חותמת' זה אומר שיש לו 'שם', שהוא עבר איזה מבחן דמיוני, שהוא מאושר, שהוא בסדר, שיש הסכמה בקשר לטיב שלו.

קרה לכם פעם שמישהו אמר לכם 'אני חותם לכם שזה בסדר'? ולמה הוא התכוון? שהוא מתחייב, שהוא יודע, שהוא מלא בביטחון בקשר לטיב העניין. שיש הסכמה. כמו חוזה שנחתם בהסכמה בין שני צדדים.

ואז נזכרתי בתקופת הטסטים שעברתי לצורך קבלת רישיון הנהיגה, ועל החותמת הנכספת שאליה חיכיתי בכל פעם. האם הפעם אקבל חותמת עם המילה 'עבר' או חותמת עם המילה 'לא עבר'? כמה רעדתי וחששתי ואכלתי את הציפורניים מרוב מתח.

ואולי זה בדיוק העניין של ראש השנה ויום כיפור. בראש השנה כל אחד מקבל דו"ח התנהגות מהשנה שעברה, אבל ביום כיפור מישהו שם למעלה עובר על כל הדו"חות, מחזיק ביד חותמת גדולה עם דיו איכותי, קורא את הנתונים בכל דף לעומק וחותם עם אחת החותמות, 'עבר' או 'לא עבר'. ואולי, בעצם, יש רק חותמת של 'עבר'. ויש דפים שמקבלים חותמת 'עבר' ודפים שנשלחים בחזרה.

היום אני עצמאית, אבל בעבר, כשהייתי שכירה, הייתי צריכה למלא בכל תחילת שנה דו"ח 101 ולקבל עליו אישור וחותמת של החברה המעסיקה. אם הייתי ממלא את הדו"ח כמו שצריך הם היו חותמים והייתי מתחילה לעבוד, אבל אם הייתי טועה או שוכחת למלא פרטים מסוימים הם היו שולחים לי את הדו"ח בחזרה והמשכורת הייתה מתעכבת.

אני זוכרת ימים שעבדתי בחברה מסוימת ובכל שנה חתמתי איתם חוזה העסקה מחודש. בכל פעם התווכחתי על השכר וחיכיתי לראות כמה ירשמו לפני שיחתמו על הדף, שכן מרגע החתימה לא יוכלו עוד לשנות דבר. ואם הייתי מוסיפה להתווכח הם היו חותמים מייד וחותמים את הגולל על הפרשה.

ומה קורה אם הדו"ח שלנו לא מאושר ביום הכיפורים? מה קורה אם אין חתימה של 'עובר'? האם נצטרך לחכות שנה שלמה כדי למלא שוב את הדו"ח? האם המשכורת שלנו תתעכב? האם המשכורת תהיה ממוצעת ותו לא?

ואולי, בכלל, מדובר על הסכם עם שני צדדים, ואנחנו חותמים עליו בראש השנה והצד השני חותם עליו רק ביום הכיפורים [אחרי שביקשנו את כל הבקשות שלנו] ורק אז הוא מקבל משנה תוקף?

ואולי יש חתימה נפרדת על כל סעיף? זה מאושר, זה לא מאושר, זה תקף, זה לא תקף?

אני כאן בשביל להעלות מחשבות. אין לי תשובות חד משמעיות, אבל אתם בהחלט מוזמנים להגיב על הבלוג כאן בתגובות ולשתף במחשבות שלכם

ובינתיים אני מאחלת לכולכם 'גמר חתימה טובה'

טיפ-טיפה מהאומץ:

שנה חדשה זאת הזדמנות להתחיל דברים מחדש, לעשות ריסטרט, איפוס

אני ממליצה לכולכם לכתוב לעצמיכם רשימה שהיא מעין סיכום של הדברים המוצלחים שהיו לכם השנה, ומכתב נוסף של הדברים שאתם רוצים להספיק עד לשנה הבאה.

לשנה הבאה בירושלים [או בכל מקום אחר בו תרצו להיות]

בלשון האומץ:

כשחותמים עסקה-

מאשרים את העסקה

חותמים את החתימה שלנו בתחתית הדף

חותמים את הפרשה

חותמים ואוטמים את כל הקצוות

ומותירים חותם

כמה פנים למילה 'חתימה'

ובאתי על החתום

עידית

 

חורצים משפט:

אם רוצים חתימה טובה צריך לעשות טובה בלי לרצות חותמת

גם הוא מהנביאים:

"ואתם כתבו על היהודים כטוב בעיניכם בשם המלך וחתמו בטבעת המלך כי כתב אשר נכתב בשם המלך ונחתום בטבעת המלך אין להשיב"

מגילת אסתר, ח', ח'

חיים בסרט:

יצירת[י] השבוע:

רוצים לקבל בכל שבוע קישור לפוסט החדש של הבלוג? לחצו כאן 

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן