בלוג

משב הרוח - שפה

אז אמרתי לו שהתינוקת אמרה לי עכשיו 'בשפת התינוקות' שהיא אוהבת אותו, וככה הוא לא קינא בה. ומידי פעם, אני משמשת מתורגמנית של 'שפת התינוקות'. למשל, בכל פעם שבן הארבע בוכה התינוקת זוחלת אליו במהירות ומטפסת עליו. 'היא מחבקת אותך ורוצה לתת לך נשיקה כי היא עצובה שאתה בוכה' אני אומרת, והוא מתמוגג. אגב, אני די חושבת שאני מתרגמת נאמן לאמת ב-90% מהמקרים.

[אגב, בתמונה של הבלוג רואים ציור שבן הארבע צייר לאבא ליום ההולדת, ובשפה שלו זה אומר 'אני הכי אוהב אותך בעולם']

אומרים שהשפות התבלבלו במגדל בבל ומאז נטעו המחלוקות. מה שלא אומרים, שלא מדובר רק בשפות המוכרות לנו שאותן ניתן ללמוד בקלות. כלומר, בשפות שמייצגות לאומים ועמים, למשל- אנגלית, צרפתית, ספרדית, רוסית וכו', אלא גם בשפות המקצועיות.

ומה הן אותן שפות מקצועיות?

מכירים את זה שמגיע אדם לתקן את הבית ומתחיל להגיד לכם: יש נזילה מהסיפון או נגר שבונה לכם ארון בגדים ושואל אם נרצה את הקאנט באותו הצבע, או ילד שמתלונן באוזני מורה לתיאטרון על הטקס הקצר ונענה בכך שהעיקר הוא זמן הבמה, או מתכנת של אתרים שמתחיל לדבר אתכם על הדומיין ושטח האחסון ואם תרצו את האתר בקוד סגור או פתוח, או טכנאי מחשבים שמגיע לתקן את המחשב ומסביר שצריך לדבג את הקונפיגורציה

נעים מאוד, זוהי שפה מקצועית.

הרבה פעמים אני מוצאת את עצמי מול המילים הגדולות האלו- מרגישה טיפשה לגמרי. אלא שהרבה פעמים כל המילים הגדולות מכסות על אמת אחת קטנה ופשוטה, ואם נלמד את השפה שמסביב נגלה שזאת פשוט רק שפה, ולא מעבר לכך.

מדוע קוראים לשפות בשם הזה, שפה? משום שהשפתיים גורמות לכל שפה להשמע קצת אחרת [גם הלשון והלוע, אבל קודם כל השפה]. יש איזה מעצור בין מה שנמצא בפנים לחוץ. משהו שעושה את האדם קצת לחוץ. משהו שגורם להבעת הפנים להשתנות, ולפעמים גם להיראות רציניים יותר או פחות, אבל אם נעצום עיניים לא תמיד נראה אותו.

ומעבר לשפות המקצועיות הרשמיות יש גם שפות מקצועיות לא רשמיות כמו 'שפת האהבה' שאחדים יודעים, ואחרים לא יודעים איך להשתמש בה נכון ועושים טעויות שגורמות למבוכות. וכן שפת הטאקט- מה מקובל להגיד ומתי, שפת ה'סבטקסטים' שהיא השפה שמדברים בה בין השורות, שפה של קודים חברתיים, ושפה שמדברים רק עם חברים אבל אם נדבר בה בעבודה כנראה שיחכה לנו מכתב שיסכם את שנות העבודה וימסור לנו שבצער רב נבצר ממנו להמשיך ולעבוד שם.

יש גם שפות מיוחדות שיכולות להנגיש לאנשים את העולם בשעת הצורך כמו שפת הסימנים, וכתב הברייל.

אפילו בקומיקס קיימת שפה של 'סימנים מוסכמים' שמורכבת מרצף של סימנים בין לאומיים כמו סימן שאלה, סימן קריאה, קללות שמורכבות מסימני מקלדת [קללות ממש לא כותבים בקומיקס], לב שמסמן אהבה, עיניים שיוצאות מחוריהן ומסמנות קנאה, ועוד.

כשאנשים רוצים ללמוד תרבות, להכיר מנהגים- הם לומדים קודם כל את השפה, וזה בגלל ששפה אינה רק מילים, היא כוללת גם את אופן ההגיה שלהם [במלעיל או במלרע, במבטא כזה או אחר] ואת המילים שנכנסות אליה ואלו שלא [הידעתם שהמילה 'חוצפה' לא מופיעה בהרבה מאוד שפות אף שבעברית היא מכככבת?]. כי השפה היא הרבה מעבר לאותיות, היא אות, היא הסכם, היא סימן. סימן היכר. היא תרבות.

אז לפעמים- כשעומד מולנו אדם שאומר משהו ואנחנו לא מבינים מה הוא אומר – רגע לפני שמתעצבנים, אפשר לבדוק אם הוא דובר את אותה השפה שלנו, ואם לא, לנשום רגע עמוק ולחשוב מה השפה שבה הכי נכון לדבר איתו.

כשרציתי, לראשונה, להקים אתר דיברו איתי על דומיין, נפח אחסון, קוד פתוח או סגור, וורדפרס ועוד. נסעתי במיוחד למודיעין לקחת שיעור פרטי עם מישהי שהסבירה לי את כל המושגים מההתחלה ועד הסוף, למדתי את השפה. ואז התקשרתי בחזרה והרגשתי שאנחנו מדברות את אותה השפה. זה היה ממש כמו רגע של גילוי.

מעבר לזה, כשפונים אל בעל מקצוע 'בשפה' שלו, הוא מסביר לעומק, הוא עונה יותר בתשומת לב על שאלות, הוא רואה שאנחנו רציניים, הוא מבין שהוא לא יכול לסדר אותנו או לעגל פינות.

לעיתים קורה שאני מרגישה שאני והילדים מדברים שפה אחרת. בזמן כזה אפשר שכל אחד יסביר ויחשוף מעט את עולמו על מושגיו וזה בונה מעין גשר שמאפשר מעבר בין שני העולמות, אם לא פיזית, לפחות רעיונית.

והשפה יוצרת קשר. תקשורת. קשרים בלתי נראים. חבלים. חוטים.

מאחלת לכם ללמוד כמה שיותר שפות בכמה שפחות השקעה ובכמה שיותר הנאה.

ושיהיה שבוע נפלא!

טיפ-טיפה מהאומץ:

  • לפני שהולכים לאיש מקצוע בתחום מסוים לקרוא על המקצוע באינטרנט, ללמוד כמה מושגים בסיסיים ולבוא מוכנים. אם צריך עזרה- בקשו מחבר שמבין- או חבר של חבר שמבין- שייתן לכם קצת רקע
  • לא להבהל אם שומעים איש מקצוע שמדבר במילים גבוהות ולא מובנות ולהבין שזאת בסך הכול שפה אחרת שאפשר ללמוד

בלשון האומץ:

שפה היא מה שחוצץ בין הפנים לחוץ,

אז אל תהיה לחוץ

אפשר למולל דברים גם ללא מילים

כשיש שפה אפשר לדבר

אם יש ביטחון בשפה בטוח שיש שפת אם

מי שלומד מילים חדשות יש לו תמיד חדשות

באיזו שפה אתה מדבר? אני מדברת בשפה של הפה

אם הוא עולה ברמת השפה, האם הוא עולה חדש

אם יש שפה גבוהה, האם זה מפריע לדבר?

חורצים משפט:

שפה זה לא רק קול, שפה זה פשוט הכול

גם הוא מהנביאים:

"על כן קרא שמה בבל כי שם בלל ה' שפת כל הארץ ומשם הפיצם ה' על פני כל הארץ" בראשית יא', ט'

חיים בסרט:

יצירת[י] השבוע:

רוצים לקבל בכל שבוע קישור לפוסט החדש של הבלוג? לחצו כאן 

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן