בלוג

משב הרוח - תן לי כוח

האם כוח היא יכולת פיזית? האם כוח הוא עוז רוחני? האם כוח זה שם של ציפור?

מה שזה לא יהיה, קל לי לקבוע בנחרצות מתי הוא איננו.

במהלך ההריון האחרון הרגשתי, לא פעם ולא פעמיים, ש'אין לי כוח'. לא היה לי כוח פיזי לקום. הליכה מהסלון אל חדר השינה גרמה לי דפיקות לב ונשימה כבדה, ואם לא די בכך גם כוח נפשי לא היה לי. מעין חוסר חשק כללי לעשיה. ישבתי כל היום בכורסא שלי והעברתי איכשהו את הזמן. הילדים אכלו דגנים או פיתות שחיממו מהמקפיא, ומידי פעם הגדלתי לעשות והזמנתי להם פיצה. כעסתי על עצמי מאוד, למה אין לי כוח לזוז, אבל לאחר בדיקת דם כל זה התגלה. חוסר ברזל.

ניסיתי את כל כדורי הברזל האפשריים, אבל כמו תמיד אני חייבת להיות מיוחדת ויוצאת דופן. אז בניגוד לנשים אחרות שפשוט לקחו כדורי ברזל וסיימו עם הסיפור, אני ניסיתי לקחת את כל סוגי הברזל האפשריים ללא הצלחה. ככה הגעתי בסוף לעירוי ברזל דרך הוריד. אבל האמת? זה לא היה נורא בכלל. שילוב של סיבה לצאת מהבית, פגישה עם אחות נחמדה ביותר, והמון תקווה.

כבר בפעם הראשונה שקיבלתי את העירוי הרגשתי שינוי. כשיצאתי משם הראיה שלי השתפרה. ממש הרגשתי שאני רואה טוב יותר ומרוכזת יותר על הכביש. השינויים בהמשך אולי היו קצת פחות דרמתיים, אבל עדיין הורגשו.

הבנתי שחולשה ותחושה של 'אין לי כוח' נובעת ממחסור. מחסור פיזי בברזל, או מחסור נפשי של צורך כלשהו, או גם וגם.

כדי לקבל כוח צריך: קודם כל להבין שאין כוח ולהשלים עם זה. אחר כך לחפש את החולשה. ואז לקחת את הכדורים הנכונים, בין אם הם פיזיים וממשיים ובין אם נפשיים.

כשיתחיל לחזור הכוח כנראה שהדבר הראשון שישתנה יהיה הראיה. ראיה חדה. מיקוד. כי זה מה שמעניק לנו כוח. אפשרות להתבונן על העולם אחרת. העולם נשאר אותו עולם, אבל אנחנו פועלים אחרת בתוכו- אם או בלי כוח.

אפשר להיות חלשים- ולהתמקד בחולשות שלנו. זה קל. הרי לכל אדם יש חולשות.

ואפשר להיות חזקים- ולהתמקד בחוזקות שלנו. מה טוב אצלנו, במה אנחנו חזקים, מה הייתרונות שלנו וכיצד יש ביכולתנו להוסיף לעולם כפי שלא עשו לפנינו ואולי גם לא יעשו אחרינו.

למה כשמסיימים פרשה או חומש או פרוייקט גדול נהוג לומר 'חזק חזק ונתחזק?' מדוע לא מספיק לומר פשוט 'חזק'? יש עניין של 'חזקה' [אני לא מתכוונת למושג המתמטי], שאם אומרים משהו שלוש פעמים סימן שהוא יתקיים. לא מספיק להגיד לעצמנו פעם אחת את החוזקות שלנו וכמה אנחנו חזקים, אלא שלוש פעמים. לחזור על עצמנו. לחזק את עצמנו.

זה כמו, להבדיל, שבן אדם משקר. בפעם הראשונה הוא יודע שהוא משקר. בפעם השניה הוא מתחיל להסס, בפעם השלישית הוא כבר מתחיל להאמין בשקר של עצמו. אם רוצים להיות חזקים ולקבל כוח לא מספיק להגיד לעצמנו פעם אחת 'אתה חזק' או 'יש לך כוחות' אלא לפחות שלוש פעמים.

זה מזכיר לי את ההכנה לראיונות עבודה במהלך הלימודים שלי כסטודנטית, בהם נאמר לי להכין מראש רשימה של חולשות ורשימה של חוזקות. ובאמת נשאלתי לא פעם בראיון 'במה את טובה' ו'מה מקשה עלייך'. תמיד היה קל יותר לענות במה אני לא טובה, ומשיחות ובירורים עם חברות גיליתי שלא רק אני הרגשתי כך. בעקבות זאת העברתי הרצאות ופעילויות בהן ביקשתי מהקהל לכתוב רשימת קשיים ורשימת חוזקות. תמיד הקשיים היו קלים יותר לכתיבה.

הגיע הזמן לשינוי!

'יש לי כוח' לא צריך להיות מצב, הוא צריך להיות החלטה. החלטה להתבונן על החוזקות ולא על החולשות. החלטה להתמקד ביש ולא באין. החלטה להשתמש במה שיש ולהצליח להפיק ממנו את המירב. החלטה לעשות הכול כדי למלא את החוסרים ולהבין שאי אפשר למלא את כל החוסרים, אז להתמקד באלו שהכי חשובים.

השבוע הזה אני מחליטה שיהיה לי כוח בעז"ה, כי אני מבינה שזה קודם כל מתחיל בהחלטה שלי. מוזמנים להצטרף אליי להחלטה ולספר איך היה

טיפ-טיפה מהאומץ:

לחשוב על זמן בשבוע שבו לא היה לי כוח. לרשום מדוע לא היה לי כוח, ואז לנסות לחשוב איך אפשר להסתכל על כל המציאות הזאת באופן אחר, כאילו היינו צופים מבחוץ. ואם היינו צופים מבחוץ מה היה גורם לנו לקבל כוח ולראות את הכול באופן שונה.

בלשון האומץ:

אל תאמר אין לי כוח, תאמר תן לי כוח

תתחזק את הכוח, כך תעשה חזק

אז למי יש כוח? עז מי שיש לו כוח.

 

חורצים משפט:

מי שעומד ולוחש הוא חלש מי שמחזיק מעמד הוא חזק

גם הוא מהנביאים:

"איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק" ישעיהו מא', ו'

חיים בסרט:

יצירת[י] השבוע:

רוצים לקבל בכל שבוע קישור לפוסט החדש של הבלוג? לחצו כאן 

השארת תגובה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן